Wykorzystujemy pliki cookies w celu realizacji usług, zgodnie z Polityką prywatności. Zapisywanie plików cookies można zablokować zmieniając ustawienia przeglądarki.

Czytaj całość
Akceptuję

Wyszukiwarka ofert

Kierunek studiów

Dział firmy

Typ oferty

Płatna

Liczba wszystkich dostępnych ofert:

30

Jak wybrać praktykę?

Po pierwsze: Informacje o firmie / instytucji
Podobnie jak do wybierania pracodawcy (i zdobywania o nim informacji choćby na rozmowę kwalifikacyjną) należy poznać odpowiedzi na podstawowe pytania – czy wiemy czym się zajmuje firma, jaką pozycję posiada na rynku, co produkuje / tworzy etc., na jakich rynkach działa (czy jest to firma międzynarodowa czy krajowa), ilu i jakich pracowników zatrudnia (np. ze względu na wykształcenie), jakie firma ma plany strategiczne (rozwojowe) 

Po drugie: Branża w której działa firma
Być może to będzie jedną z kluczowych kwestii i ze względu na rodzaj studiów warto trafić do pracodawcy z branży, z którą planujemy związać swoja przyszłość zawodową. 

Po trzecie: Obszar odbywania praktyk (dział)
Czy chcemy odbywać praktyki w jednym, wybranym dziale, czy też pracodawca może umożliwić nam wybranie spośród kilku działów (i być może odbywanie praktyk na zasadzie rotacji). Dzięki tej drugiej opcji mamy możliwość poznania obowiązków, zakresu działalności w kilku działach. To również zwiększa naszą świadomość i pozwala porównać posiadane wyobrażenia o danej pracy z praktyką funkcjonowania firmy. 

Po czwarte: Wymagania pracodawcy stawiane praktykantom
Jakie wymagania posiada pracodawca (kierunek, rok studiów, znajomość języków, obsługa komputera etc.), i w jakim stopniu jako potencjalny kandydat je spełniacie.

Po piąte: Zakres zadań do zrealizowania w trakcie praktyk (program praktyk)
Najczęściej na etapie rozmowy z pracodawcą możemy uściślić informacje na temat zakresu praktyk i dopytać o proponowany program lub też ustalić go wspólnie z pracodawcą. Warto zatem dopytać m.in. o następujące aspekty:

czy w ramach praktyk będą realizowane ściśle zdefiniowane projekty
jaki będzie stopień trudności zadań do realizacji (przykładowe zadania)
czy praktyki umożliwiają zapoznanie z funkcjonowaniem jednego / kilku działów firmy

Oczywiście wszystkie te informacje powinny pomóc odpowiedzieć na pytanie – czego możecie się „spodziewać się” po praktykach, czego możecie się nauczyć. 

Po szóste: Czas trwania praktyk
Tutaj można kierować się różnymi priorytetami. Jeżeli nie są to praktyki obligatoryjne, wymagane programem studiów, wówczas każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie jak długie praktyki go interesują. Najczęściej przyjmuje się, iż praktyki trwają min. miesiąc, przy czym ilość godzin nie powinna być mniejsza niż 40. 

Po siódme: Doświadczenia innych osób z praktyk
Przed wyborem praktyki warto porozmawiać ze znajomymi i dopytać się o ich doświadczenia z praktyk. Jakimi jeszcze kryteriami oni się kierowali, jakie mają doświadczenia z samym praktyk (być może u tego pracodawcy, nad którym Wy się zastanawiacie). Pomocne mogą być też różne internetowe fora studenckie, jak również jednostki funkcjonujące obecnie przy większości Uczelni wyższych tj. Akademickie Biura Karier. 

Po ósme: Co dalej po praktykach?
Warto dowiedzieć się już na wstępie, czy pracodawca przewiduje możliwość przedłużenia praktyk, czy też istnieje szansa zatrudnienia w firmie / instytucji po okresie praktyk.