LOGOWANIE

Jak pozyskać praktykantów?

W jaki sposób firma może pozyskiwać praktykantów?

Proponujemy oczywiście rozpocząć od opublikowania ogłoszenia na portalu praktyk i staży. To najprostszy sposób, aby oferta bez dodatkowych nakładów finansowych dotarła do szerokiego grona odbiorców, m.in. przez stronę programu Młodzi w Łodzi.

Ponadto Przykładowe sposoby informowania o praktykach studenckich:

 • strona www Pracodawcy
 • ogłoszenia w mediach m.in. dodatki Praca do Gazety Wyborczej, Dziennika, Rzeczypospolitej etc.
 • ogłoszenia na portalach internetowych dotyczących rynku pracy lub posiadających odpowiednią sekcję tematyczną np. www.pracuj.pl
 • strony www oraz tablice informacyjne Biura Karier działającego przy danej uczelni wyższej
 • kontakt z kołami naukowymi na poszczególnych Wydziałach uczelni.

W dzisiejszych czasach, kiedy sytuacja rynkowa mówi, iż to pracownik króluje nad pracodawcą, coraz trudniej znaleźć osoby chętne na dane stanowisko. Dostępnych ofert pracy są setki, a nawet tysiące. Jak zatem przyciągnąć potencjalnego pracownika właśnie do siebie? Jako studentka trzeciego roku, sama szukająca praktyk, po wielu rozmowach z innymi uczniami naszej Uczelni stworzyłam krótką listę podstawowych kryteriów, którymi kierują się młodzi przy wyborze ofert pracy, którymi są zainteresowani.

Aby pozyskać praktykantów/ stażystów należy:

 • Podać w ogłoszeniu dokładny zakres obowiązków, z którymi przyszły pracownik będzie musiał zmierzyć się na swoim stanowisku.
 • Podać konkretną stawkę godzinową, za którą potencjalny pracownik będzie pracował na danym stanowisku, to właśnie to najbardziej interesuje młodych dorosłych, chcących głównie dorobić.
 • Uwzględnić, że ponad połowa studentów studiuje dziennie. Elastyczne godziny pracy to coś bardzo ważnego dla osób, które nie dysponują pełnym wymiarem godzin.
 • Pozwolić na ciągłą edukację swoich młodych podopiecznych. Oferta stażu nie może nakazywać stać w miejscu bez rozwoju.
 • Pamiętać, że praktyki to miejsce, gdzie powinniśmy zdobywać nowe doświadczenia, a nie parzyć kawę swoim przełożonym!
 • Zaoferować coś więcej niż nasza konkurencja..Pracę w młodym i energicznym zespole gwarantuje praktycznie każdy. Do grona osób zawsze można się dopasować.. Lepiej wspomnieć co możemy osiągnąć lub czego możemy się nauczyć.

Warto jednak pamiętać, że różnego rodzaju karty typu MultiSport, bilety do kina, czy bony na zakupy zawsze będą mile widziane. Tak samo jak zaoferowanie opieki medycznej. Jeśli firma da nam coś od siebie automatycznie w pewnym stopniu będziemy zobowiązani dać coś od Nas.

 

Patrycja z KN Experience

Informacja powstała przy współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Zarządzania Zasobami Ludzkimi „Experience”

Zapisz się do newslettera jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje oraz oferty praktyk i staży